KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8382037
*
nr 838 2037
Gouache
Orientalisk, motivets mått: 37x29
Utrop:
1.000 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 augusti 2013
kl 18:38:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
31/7 15:27:47
1
Vinnande bud
5/8 09:02:20
1
justering av budtak
5/8 17:24:07
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache orientalisk täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Gouache
nr 838 2037
Gouache
Orientalisk, motivets mått: 37x29
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 augusti 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
31/7 15:27:47 | 1 | Vinnande bud |
5/8 09:02:20 | 1 | justering av budtak |
5/8 17:24:07 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache orientalisk täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34